همه چیز در رابطه با لوله گاز روکار و توکار

همه چیز در رابطه با لوله گاز روکار و توکار

لوله ها قطعاتی هستند که از آن ها برای انتقال سیالات (مایع، گاز) از یک مکان به مکان دیگر استفاده می شود. لوله ها با توجه به مایع و سیالاتی که درونشان در جریان است دارای جنس و خصوصیات گوناگونی هستند. از جمله انواع لوله ها، لوله های گازی هستند که برای جابجایی گاز شهری مورد استفاده قرار می گیرند. گاز شهری در پالایشگاه ها تولید، سپس وارد لوله های گاز سیستم لوله کشی شده و سرانجام بین مصرف کنندگان تقسیم می شود. گاز شهری برای رسیدن به اجاق گاز، بخاری، دیگ بخار و سایر تجهیزات درون لوله های گازی مسافت زیادی را از پالایشگاه تا نقطه مصرف طی می کند. لوله های گازی از لحاظ نوع اجرا و کارگذاری به دو دسته روکار و توکار تقسیم می شوند. در ادامه قصد داریم به شناخت بهتر و دقیق تر لوله های گازی توکار و روکار بپردازیم.

 

لوله گاز توکار چیست؟

لوله گاز توکار داخل مصالح و زیر زمین قرار گرفته می شود؛ به همین خاطر قابل مشاهده نیستند. این لوله‌ ها با توجه به اینکه قابل دیدن نیستند از آسیب‌ های محیطی در امان هستند اما از سوی دیگر تعمیر و عیب یابی آن ها مشکل تر است. لوله های گازی توکار در برابر ضربات ناگهانی، فرسایش، رطوبت، …مقاوم و مستحکم بوده و در پروژه های بزرگ مورد استفاده قرار می گیرد. برای انتقال گاز از یک شهر به شهر دیگر از لوله های گازی توکار استفاده می شود. برای اینکه انتقال سیالات در لوله های گازی توکار به راحتی صورت گیرد نباید هیچ گونه مانعی در لوله ها باشد. برای انجام لوله کشی لوله گازی توکار، باید جوشکاری برق با دینام جوش برق صورت گیرد، حتی اگر لوله گازی توکار بدون درز یا مانیسمان باشد هم جوشکاری برق باید انجام گیرد. در تولید لوله های گازی توکار از ورق های سیاه استفاده شده و به دو نوع درزدار و بدون درز تقسیم می شود. در هنگام نصب لوله های گازی توکار باید دقت شود که در محیط عوامل خورنده مثل؛ نمک های کلرید، آهک و گچ وجود نداشته باشد.

 

لوله های گازی روکار

از لوله های گازی روکار روی سطح که قابل مشاهده هستند استفاده می شود؛ همچنین در اماکن تاریخی که امکان تخریب و تعبیه لوله های توکار وجود ندارد، این لوله ها مورد استفاده قرار می گیرند. به طور کلی لوله های روکار زمانی بیشترین کاربرد را دارند که لوله ها نیاز به بازبینی و سرویس داشته باشند و یا اجرای لوله گازی توکار مشکل باشد. لوله های گازی روکار در مقایسه با نوع توکار آسیب پذیری بالایی دارند؛ از همین رو برای اجرا و راه اندازی انشعابات درون ساختمان و لوله کشی های درون شهری استفاده می شود. مواد سازنده لوله های گازی روکار بیشتر از آلیاژ است که علت آن افزایش مقاومت لوله در برابر آسیب های احتمالی است.

همه چیز در رابطه با لوله گاز روکار و توکار

همه چیز در رابطه با لوله گاز روکار و توکار

الزامات نصب لوله گازی توکار

لوله های گازی توکار در مواردی استفاده می شوند که مسافت لوله کشی زیاد باشد؛ همچنین برای انتقال سیالات با حجم زیاد و فشار بالا، استفاده از لوله های گازی توکار مناسب ترین گزینه است. این لوله ها باید با کابل برق و سایر لوله های تأسیساتی مثل آب و فاضلاب فاصله زیادی داشته باشند. یکی دیگر از الزامات مهم در نصب لوله های گازی توکار وزن است چون در صورتی که این لوله ها زیر سطح زمین مثل پارکینگ و حیاط که محل رفت و آمد ماشین است قرار گیرند باید وزن زیادی را تحمل کنند؛ به همین علت بهتر است بعد از نصب و عایق کاری لوله ها، کانال های عبور لوله را با ماسه خشک پر کنیم. ماسه خشک به عنوان ضربه گیر عمل می کند و مانع از وارد شدن فشار مستقیم به لوله ها می شود.

 

الزامات نصب لوله گازی روکار

لوله گازی روکار نسبت به لوله گازی توکار بیشتر آسیب پذیر هستند؛ زیرا اکثراً در معرض رطوبت، دما و ضربه قرار دارند؛ پس در نصب و اجرای این لوله ها باید دقت زیادی شود. لوله های گازی روکار نباید کنار پریز و کلید برق نصب شوند و با نزدیک ترین کلید یا پریز باید حداقل ۱۰ سانتی متر فاصله داشته باشند. لوله گاز روکار با لوله های آب و فاضلاب نیز باید حداقل ۵ سانتی متر فاصله داشته باشد، در غیر این صورت باید آب بندی کامل شوند. به کار بردن لوله گاز روکار در مکانی مثل حمام که رطوبت زیاد است یا سقف کاذب حمام ممنوع است. بعد از نصب لوله های روکار ابتدا آن ها را تمیز کرده و بعد آغشته به ضد زنگ کنید.

 

تفاوت لوله گاز توکار با لوله گاز روکار

لوله گاز روکار و توکار تفاوت هایی با یکدیگر دارند که در ادامه به مهمترین تفاوت آن ها اشاره می کنیم:

  • نحوه اجرا: لوله های گازی توکار، درون بنا و سازه تعبیه می شوند و قابل دیدن نیستند در حالی که لوله های گازی روکار، روی دیوار و سطح ساختمان نصب شده و قابل دیدن هستند.
  • جنس لوله: در لوله های گازی توکار از لوله های فولادی مانیسمان استفاده می شود اما لوله مورد استفاده در نوع روکار درزدار است.
  • تعمیرات و نگهداری: لوله گازی روکار در سطح قرار گرفته و قابل دسترسی است؛ از همین رو تعمیر و نگهداری آن آسان است اما با توجه به این که لوله گازی توکار درون بنا و سازی قرار می گیرد برای تعمیر آن باید سازه تخریب شود.
  • آسیب پذیری: لوله های گازی روکار بیشتر در معرض رطوبت، دما و ضربه قرار دارند؛ به همين علت میران آسیب پذیری این لوله ها نسبت به نوع توکار بیشتر است.
  • سایز لوله: لوله گاز روکار برای انتقال گاز با حجم زیاد و فشار بالا مناسب است در مقابل لوله گاز توکار برای انتقال گاز از یک شهر به شهر دیگر مطلوب است.
همه چیز در رابطه با لوله گاز روکار و توکار

همه چیز در رابطه با لوله گاز روکار و توکار

شرکت سه ستاره نسوز سمنان رادین بهترین تولیدکننده لوله و اتصالات

در این مقاله به بررسی انواع لوله گاز که عبارت اند از؛ روکار و توکار پرداختیم و گفتیم که هر یک از این لوله ها دارای شرایط و الزامات مخصوص به خود هستند. شرکت سه ستاره نسوز سمنان رادین یکی از بهترین تولیدکنندگان لوله گاز توکار و روکار است؛ بنابراین اگر برای سازه یا بنای مد نظر خود دنبال لوله های گاز روکار و توکار هستید از طریق سایت این شرکت می توانید به صورت آنلاین با بالاترین کیفیت اقدام به خرید کنید.

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *