نکات مهم در برق کشی ساختمان

نکات مهم در برق کشی ساختمان

برای برق کشی باید به نکات مختلفی توجه داشت تا ایمنی آن رعایت شود و طبق استانداردهای لازم بتوان تجهیزات مختلف برقی را در مکان مناسب قرار داد. یک برق کار باید با تجربه و مهارت بالای خود بتواند تمامی اصول و قوانین مربوط به برق کاری را رعایت کند. این قوانین شامل قوانین ایمنی، قوانین مربوط به سطح مقطع برای انتخاب سیم ها و قوانین مربوط به انتخاب فاصله های مناسب برای قرار دادن تجهیزات برقی گوناگون است. با شرکت سه ستاره نسوز سمنان رادین همراه شوید تا نکات مهم در برق کشی ساختمان در اختیار شما قرار دهیم.

 

قوانین و نکات ایمنی در برق کشی

اهمیت به قوانین و نکات ایمنی در برق کشی ساختمان بسیار مهم است. برای برق کاری باید از تکنسین متخصص کمک گرفت. برق کشی به دانش فنی و تخصص نیاز دارد. همیشه از تکنسین متخصص و حرفه ای برای انجام این کار استفاده کنید. بهتر است که از مواد باکیفیت و مطابق با استانداردهای مربوطه برای برق کشی استفاده کنید.

این اقدام به کاهش خطر بوجود آمدن عیوب و حوادث مرتبط با برق کمک می کند. فیوزها باید در ظرفیت صحیح تعبیه شده و با نیازهای گوناگونی که در ساختمان وجود دارند، مطابقت داشته باشند. این کار به عنوان یک محافظ اصلی در جلوگیری از اتصالات برق و احتمال آتش سوزی مهم است. طراحی مناسب مکان گذاری لوازم هم اهمیت دارد. در ارتباط با لوازم برقی، مکان گذاری مناسب آن ها بسیار مهم است.

لوازم حجیم باید در جای خاص خود قرار گیرند و ایمنی و راحتی کاربران را تضمین کنند. همواره تمیز و ساده نگه داشتن سیم کشی در ساختمان به کاهش مصرف لوازم و افزایش ایمنی کمک می کند. برای ایمنی بیشتر، فاصله مناسب بین پریزهای برقی مورد استفاده بسیار حائز اهمیت است. برای مثال، پریزهای برقی در آشپزخانه باید فاصله های مناسبی باکابینت ها داشته باشند. برای لوازمی که بیشترین مصرف برق را دارند، استفاده از فیوزهای جداگانه مفید است. این کار در صورت بروز مشکلات و خطاهای مرتبط با آنها محدودیت را برای کل سیستم فراهم می کند.

نکات مهم در برق کشی ساختمان

نکات مهم در برق کشی ساختمان

رعایت فاصله ها

با توجه به اهمیت رعایت فواصل در سیم کشی ساختمان، می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 • ارتفاع کلیدهای روشنایی: ارتفاع تمام کلیدهای روشنایی باید بین ۱۰ تا ۱۲۰ سانتی متر باشد.
 • ارتفاع پریزها در آشپزخانه: پریزها در آشپزخانه باید در ارتفاع ۶۰ تا ۱۲۰ سانتی متر نصب شوند. این ارتفاع باید مناسب برای استفاده آسان و ایمن از پریزها باشد.
 • ارتفاع کلید کولر: ارتفاع کلید کولر باید ۱۳۰ سانتی متر باشد تا برای کاربر آسان قابل دسترسی باشد.
 • فاصله کلیدهای ساختمانی از کف: فاصله کلیدهای ساختمانی از کف باید بین ۱۱۰ تا ۱۲۰ سانتی متر باشد.
 • ارتفاع پریزها در حمام و سرویس بهداشتی: پریزها در حمام و سرویس بهداشتی باید در ارتفاع ۱۲۰ سانتی متر نصب شوند.
 • فاصله پریزهای برق، تلفن و آنتن: فاصله پریزهای برق، تلفن و آنتن ساختمان از کف باید بین ۳۰ تا ۴۰ سانتی متر باشد.
 • فاصله آویز لامپ ها از سقف: آویز لامپ ها از سقف ساختمان باید در فاصله ۳۰ تا ۵۰ سانتی متر نصب شوند.
 • فاصله قوطی ها از چارچوب ساختمان: قوطی ها از چارچوب ساختمان باید در فاصله ۱۵ تا ۲۵ سانتیمتر نصب شوند.
 • فاصله جعبه فیوز از لوله های گاز و آب: جعبه فیوز ساختمان باید در فاصله ۱۰۰ سانتی متر از لوله های گاز و آب قرار گیرد.
 • ارتفاع پنل و گوشی آیفون ساختمان: ارتفاع پنل و گوشی آیفون ساختمان باید بین ۱۴۰ تا ۱۵۰ سانتی متر باشد.

 

رعایت سطح مقطع در سیم کشی

رعایت سطح مقطع سیم ها در سیم کشی ساختمان نیز بسیار حائز اهمیت است. سطح مقطع سیم ها باید بر اساس نیاز بار الکتریکی و استفاده مورد نظر تعیین شود. در زیر به برخی از موارد مربوط به سطح مقطع سیم ها اشاره می کنیم:

 • سیم های استفاده شده در روشنایی: سیم های مورد استفاده برای روشنایی باید دارای سطح مقطع ۱٫۵ میلی متر مربع باشند. در صورت استفاده از سیم های با سطح مقطع کمتر، ممکن است خطر بروز نقص در عملکرد روشنایی و حتی خطر آتش سوزی وجود داشته باشد.
 • سیم های استفاده شده برای پریزها: سیم های استفاده شده برای پریزها باید دارای سطح مقطع ۲٫۵ میلی متر مربع باشند. این سطح مقطع برای تأمین جریان بالا و حفظ ایمنی در استفاده از پریزها بسیار مهم است.
 • سیم های استفاده شده به عنوان سیم های اصلی برق: سیم های استفاده شده به عنوان سیم های اصلی برق برای تأمین انرژی به ساختمان باید دارای سطح مقطع ۴ میلی متر مربع باشند. این سطح مقطع کافی است تا بار الکتریکی مورد نیاز را در ساختمان ارائه دهد.
 • سیم های استفاده شده برای کولر آبی: سیم های استفاده شده برای کولر آبی باید دارای سطح مقطع ۲٫۵ میلی متر مربع باشند تا بتوانند جریان مورد نیاز را به کولر ارائه دهند.

اصول نقشه کشی برق ساختمان

در نقشه برق ساختمان رعایت اصول و قوانین اهمیت زیادی برای جلوگیری از بروز مشکلات دارد. در نقشه برق ساختمان، از نمادها و علائم استاندارد برای نشان دادن اجزای مختلف مدارها، لامپ ها، پریزها، کلیدها و دیگر وسایل استفاده شود. این علائم و نمادها باید مشخص و قابل فهم باشند تا برق کاران و تکنسین بتوانند به راحتی مطالعه و اجرای سیم کشی را انجام دهند.

در نقشه برق ساختمان، باید محل قرارگیری لوازم برقی به گونه ای انتخاب شود که مناسب توزیع بار برق باشد؛ مانند قرار دادن پریزها و لوازم نورپردازی در نقاط مناسب و مکان هایی که توزیع بار برق صحیح و بهینه را تضمین کند. در نقشه برق ساختمان، مدارها به گونه ای تعریف و تقسیم شوند که توزیع برق به هر بخش ساختمان صحیح و قابل اجرا باشد. مدارهای روشنایی، پریز، اضطراری و سایر امکانات برقی باید به طور مجزا و قابل فهم در نقشه برق تعریف شوند.

 

خدمات شرکت سه ستاره نسوز سمنان رادین

شرکت سه ستاره نسوز سمنان رادین خدمات متنوعی در زمینه برق کاری در اختیار مشتریان خود قرار می دهد. شما برای خرید انواع لوله های پی وی سی می توانید از طریق مجموعه ما اقدام کرده و سفارش خود را به صورت اینترنتی ثبت کنید. محصولاتی که توسط مجموعه ما به فروش می رسند کیفیت بسیار بالایی داشته و به صورت اورجینال در اختیار شما قرار می گیرند. برای دریافت خدمات و اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *