مقاومت لوله بیشتر است یا قوطی؟

مقاومت لوله بیشتر است یا قوطی؟

لوله و قوطی دو شکل مختلف از محصولات فولادی به شمار می‌آیند که علاوه بر ساختمان‌سازی در صنایع دیگر همچون: پزشکی، نیروگاه‌ها، صنایع دریایی و…کاربر دارند. در بسیاری از موارد اصطلاح لوله و قوطی را به‌صورت متقابل و به‌جای یکدیگر استفاده می‌کنند، ولی باید بدانید که بین این دو قطعه؛ به‌ویژه در نحوه تولید و میزان مقاومت آن‌ها تفاوت زیادی وجود دارد. قوطی، یک قطعه توخالی است که از ورق فولادی به روش نورد گرم و سرد تولید می‌شود، در مقابل لوله، قطعه فلزی توخالی است که از شمش فولادی و ورقه ساخته می‌شود. در ادامه مقاله همراه باشید؛ زیرا قصد داریم اطلاعات مفیدی درباره تفاوت‌های قوطی و لوله در اختیارتان قرار دهیم.

 

منظور از قوطی چیست؟

به قطعه توخالی فلزی که از ورق‌های فولادی نورد گرم و سرد ساخته‌شده، قوطی گفته می‌شود. قوطی‌های فولادی شکل و اندازه متفاوت و کاربردهای مختلفی در ساختمان‌سازی، صنایع پزشکی و خودروسازی دارند. این قطعه فولادی بر اساس شکل سطح مقطع به سه نوع مربعی، مستطیلی و دایره‌ای تقسیم می‌شود. نوع مربعی و مستطیلی قوطی‌های فولادی بسیار رایج بوده و در ساخت سازه‌های فلزی، پل‌ها، مخازن، تجهیزات صنعتی و…کاربرد دارند. از قوطی‌های دایره‌ای شکل نیز در ساخت سازه‌های فلزی، لوله‌های انتقال سیالات، مخازن و…استفاده می‌شود. قوطی‌های فلزی در حال حاضر یکی از پرمصرف‌ترین محصولات فلزی در جهان محسوب می‌شوند؛ زیرا:

  • مقاومت و استحکام بالایی دارند.
  • در شکل‌های متنوع تولید می‌شوند.
  • در سایزهای مختلف ساخته می‌شوند.
  • قابلیت شکل‌پذیری دارند.
  • وزن سبکی داشته و حمل آن‌ها آسان است.
  • از سطح جوش‌پذیری بالایی برخوردارند.
مقاومت لوله بیشتر است یا قوطی؟

مقاومت لوله بیشتر است یا قوطی؟

لوله فولادی چیست؟

لوله فولادی، قطعه توخالی فلزی است که در ساخت آن از شمش فولادی و ورق استفاده می‌شود. لوله‌ها در شکل‌های متنوع تولیدشده و دارای سایزهای مختلف هستند؛ از همین رو کاربرد زیادی دارند. این قطعه فولادی با توجه به روش تولید به دو نوع بدون درز (مانیسمان) و درزدار تقسیم می‌شود.

لوله‌های بدون درزدار یا همان مانیسمان، از شمش فولادی و به روش فورجینگ تولید می‌شود. استحکام و مقاومت بالا اصلی‌ترین مشخصه این لوله‌ها است؛ به همین منظور در مکان‌هایی که نیاز به تحمل فشار و دما دارند، استفاده می‌شوند. لوله‌های درزدار از ورقه فولادی به روش نورد گرم و سرد تولید می‌شوند و در مقایسه با لوله‌های بدون درز قیمت پایین‌تری دارند. از لوله فولادی درزدار درجاهایی که نیاز به مقاومت و استحکام کم است، استفاده می‌شود.

از لوله‌های فولادی برای انتقال سیالات، ساخت سازه‌های فلزی، تجهیزات صنعتی، تولید مبلمان و لوازم‌خانگی استفاده می‌شود. به‌طورمعمول لوله‌ها در حمل‌ونقل گاز و مایعات مورداستفاده قرار می‌گیرند؛ به همین خاطر توجه به ظرفیت لوله‌ها اهمیت زیادی دارد. لوله‌ها به شکل قطعات دایره‌ای باضخامت طول و مقاومت مشخص تولید می‌شوند، این ویژگی سبب شده است مایعات به‌راحتی عبور کرده و فشار وارد شده را تحمل کنند. پالایشگاه‌ها و نیروگاه‌ها اصلی‌ترین مصرف‌کنندگان لوله‌های فولادی و صنعتی هستند؛ چرا که در انتقال گاز و مایعات به این نوع لوله‌ها نیاز است.

مقاومت لوله بیشتر است یا قوطی؟

مقاومت لوله بیشتر است یا قوطی؟

مقایسه لوله فولادی و قوطی فولادی

لوله و قوطی هر دو از جنس فولاد ساخته می‌شوند و کاربردهای گوناگونی دارند؛ اما با این وجود تفاوت‌هایی با یکدیگر دارند که در هنگام انتخاب باید به آن‌ها توجه کنید. این تفاوت‌ها عبارت اند از:

از نظر شکل سطح مقطع

لوله‌ها دایره‌ای شکل بوده و قوطی در سه شکل مربع، مستطیل و دایره ساخته می‌شود؛ همچنین لوله بدون درز از شمش فولادی و لوله درزدار از ورق‌های فولادی ساخته می‌شوند. قوطی‌ها نیز از ورقه‌های فولادی ساخته می‌شوند.

از نظر مقاومت

لوله‌ها با توجه به شکل سطح مقطع، روش تولید و ضخامت دیواره نسبت به قوطی‌ها استحکام و مقاومت بالایی دارند. لوله‌ها به دلیل شکل مقطعی دایره‌ای که دارند از وزن بیشتری نسبت به قوطی‌ها برخوردارند.
در انتخاب لوله و قوطی باید عوامل مختلفی از جمله: کاربرد مورد نظر، مقاومت، هزینه و وزن را در نظر بگیرید. به‌طور کلی می‌توان گفت که برای کاربردهایی که نیاز به مقاومت و استحکام بالا است، لوله‌های فولادی و برای کاربردهایی که به وزن سبکی‌تری نیاز است، قوطی کاربرد دارد.

 

شرکت سه ستاره نسوز سمنان رادین تولیدکننده انواع لوله و اتصالات آن

در توضیحات فوق مقاومت لوله و قوطی را بررسی کردیم و گفتیم که لوله در مقایسه با قوطی مقاومت بالایی دارند و در کاربردهایی که نیاز به تحمل فشار زیاد است، استفاده می‌شود. شرکت سه ستاره نسوز از جمله شرکت‌هایی است که در زمینه تولید لوله و قوطی با بهترین کیفیت و مطابق با استانداردهای جهانی فعالیت می‌کند؛ پس چنانچه قصد خرید لوله و قوطی برای کاربردهای مختلف را دارید، از طریق سایت ما می‌توانید با توجه به سایز و شکل مورد نظر اقدام به خرید کنید.

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *