لوله یو پی وی سی (UPVC) چیست؟

U-PVC چیست؟

یکی از ترکیب هایی که به دلیل خواص مکانیکی ویژه اش به طور گسترده ای در ساخت لوله، اتصالات و انواع پروفیل به کار می رود، پلی وینیل کلراید سخت(rigid pvc) یا پلی وینیل کلراید نرم نشده (unplasticized pvc) است، که به اختصار U-PVC نامیده می شود. این ترکیب که فاقد نرم کننده است و حاوی حداقل افزودنی هاست، بیشترین استحکام کوتاه مدت و بلندمدت را در میان ترکیبات مختلف PVC داراست.

ویژگی های منحصر به فرد U-PVC نظیر مقاومت در برابر خوردگی، مقاومت شیمیایی و بیولوژیکی بالا، خواص هیدرولیکی بی نظیر و نیز توانایی بالای آن در تحمل فشارهای خارجی و داخلی باعث شده است تا این ماده کاربردهای گسترده ای داشته باشد که همگی در ارتباط مستقیم با همین ویژگی ها هستند.

U-PVC به طور گسترده ای برای ساخت لوله و اتصالات مورد نیاز برای شبکه های آبرسانی، آبیاری و فاضلاب به کار می رود. پس از سال ها استفاده از مواد سنتی (نظیر آهن) در مدت کوتاه 50سال،  پی وی سی (PVC) جایگزین این مواد سنتی شده و امروزه به پر کاربرد ترین ماده برای انتقال سیالات در جهان تبدیل شده است.

خواص و مزایای لوله های U-PVC:

مقاومت در برابر خوردگی

لوله های U-PVC نارسانای جریان الکتریکی هستند و در برابر واکنش های الکتروشیمیایی ناشی از اسیدها، بازها و نمک ها که منجر به خوردگی در فلزات می شوند، مقاوم هستند. این ویژگی در سطح داخلی و خارجی لوله های U-PVC  وجود دارد. در نتیجه، استفاده از لوله ی U-PVC در کاربردهایی که در آن خاک مهاجم وجود دارد، بسیار به صرفه است.

مقاومت شیمیایی بالا

U-PVC در برابر بسیاری از الکل ها، روغن ها و مواد نفتی غیر آروماتیک و مواد شیمیایی موجود در خاک و آب مقاوم هستند. مسئله ی مقاومت شیمیایی تنها هنگامی مطرح میشود که محیط های غیرعادی وجود  داشته باشد و یا از لوله برای انتقال مواد شیمیایی استفاده شود.

مقاومت کششی بالا و انعطاف پذیری (مدول الاستیسیته)

مقاومت لوله های U-PVC در برابر شکست یکی از مزایای عملکردی مهم آنها محسوب می شود. لوله های U-PVC تحت بار قادرند بدون شکستگی تغییر شکل بدهند. همچنین با توجه به اینکه ضخامت لوله های فاضلابی بر اساس مقدار مدول الاستیسیته ی رزین مصرفی در ساخت لوله تعیین می گردد، بالا بودن مدول U-PVC باعث کاهش ضخامت لوله و افزایش سطح مقطع عبور جریان میشود.

استحکام لوله های U-PVC نسبت به وزن سبک

استحکام بالای U-PVC باعث حداقل شدن ضخامت و سبکی این لوله ها می گردد.لوله های U-PVC مزیت سبکی چشمگیری دارند که جنبه ایمنی مهمی محسوب میشود. امکان حمل و نقل آسان، آسیب های کاری  را حداقل نموده و نصب و حمل و نقل ارزان تر را تسهیل می کند.

مقاومت در برابر عوامل فیزیکی و محیطی

لوله های (U-PVC (unplasticized pvc مقاومت بسیار بالایی در برابر سایش، خراش و ضربه از خود نشان میدهد. ثابت شده است که لوله های U-PVC دوام بسیار بالاتری نسبت به لوله های فلزی دارد.

کیفیت لوله های یو پی وی سی (UPVC)

لوله ها ی upvc را نباید با لوله‌های پلی اتیلن اشتباه گرفت. اغلب هیچ ماده افزودنی به لوله‌های پلی اتیلن اضافه نمی‌شود، چرا که این کار آن‌ها را بسیار شکننده خواهد کرد. متاسفانه بسیاری از تولیدکنندگان از ماده‌ای تحت عنوان پرکننده یا فیلر (Filler) در خط تولید خود استفاده می‌کنند که کیفیت محصولات را تا حد زیادی کاهش می‌دهد.

لوله یو پی وی سی در ظاهر شکننده‌تر و خشک‌تر است. استاندارد لوله UPVC به این صورت است که این محصول باید تا حدودی نرم باشد و در مقابل ضربه نیز انعطاف‌پذیری خوبی از خود نشان دهد.

تفاوت‌ های لوله UPVC و PVC

به صورت کلی، از پی وی سی برای قاب پنجره استفاده نمی‌شود. چرا که در مقایسه با یو پی وی سی مقاومت کمتری در برابر شرایط مختلف آب و هوایی دارند. لوله های UPVC تاثیر کمتری بر ترکیبات شیمیایی مواد بر جای می‌گذارند. به همین دلیل موارد بکارگیری آن‌ها در تجهیزات پزشکی بسیار بیشتر است.

برای مثال، گاهی اوقات از ماده یو پی وی سی به عنوان نگهدارنده دندان استفاده می‌شود. از سوی دیگر، لوله های یو پی وی سی از طول عمر بسیار بیشتری نسبت به لوله پی وی سی برخوردار هستند و بازیافت آن‌ها نیز بسیار ساده‌تر است.

اما مهم‌ترین مسئله بخارهای HCl (هیدروژن کلرید) است که در صورت افزایش دما در محیط زیست پخش خواهند شد. این ماده اغلب در فتالات (Phthalate) به کار رفته در PVC دیده می‌شود. البته بکارگیری این ماده در سالیان اخیر تا حدود زیادی محدود یا ممنوع شده است. دی بوتیل، بنزیل بوتیل و DEHP از جمله فتالات‌های ممنوع شده هستند. با این وجود، تاکنون هیچ موردی از آسیب رساندن لوله یو پی وی سی به محیط زیست ثبت نشده است.

قیمت لوله UPVC

تولیدکنندگان لوله یو پی وی سی از ترکیبات و افزودنی‌های متفاوتی در محصولات خود استفاده می‌کنند. هر کدام از این ترکیبات به نوبه خود بر قیمت این لوله‌ها تاثیرگذار هستند. هر کدام از این مواد افزودنی می‌توانند لوله مورد نظر را جهت بکارگیری در شرایط مختلف مانند پروژه‌های روکار یا فضاهای زیر زمین آماده سازند. این مورد اغلب در تعیین قیمت لوله UPVC نقش حائز اهمیتی دارد.

به همین صورت، مواردی مانند قطر و ضخامت در تعیین قیمت لوله یو پی وی سی نقش خواهند داشت. شایان ذکر است که برخی از تولیدکنندگان نام‌آشنا مانند وینو پلاستیک این امکان را در اختیار مشتریان قرار می‌دهند که سفارشات خود را در شکل‌های خاص به ثبت برسانند تا با نیازهای آنان سازگار باشند. این مسئله نیز طبیعتا بر قیمت این محصولات تاثیر خواهد داشت.

خرید لوله یو پی وی سی

خرید و بکارگیری هرگونه محصول در طی فرایند ساخت و ساز باید کاملا بر مبنای اطلاعات کافی در مورد قابلیت‌ها و سازگاری آن‌ با پروژه مد نظر انجام شود. سهل‌انگاری در این زمینه هزینه‌های زیادی را دامن گیر شما خواهد کرد. چرا که بخش اعظم لوله‌کشی آب و لوله فاضلاب ساختمان, برق از زیر زمین رد می‌شود.