خصوصیات لوله پی وی سی و یو پی وی سی

لوله PVC  پی وی سی

لوله های پی وی سی بسیار بادوام و مقاوم در برابر مواد خورنده، حلالها، مواد شیمیایی وزنگ زدگی می باشند.
بسیار سبک بوده و اتصال آنها از طریق چسب و اتصالات اورینگی به سادگی صورت می پذیرد
نسوز و غیر قابل اشتعال می باشند.
لوله های پی وی سی به جهت سبک بودن و نصب آسان در سالهای اخیر توانسته اند جای بسیاری از مصالح ساختمانی گذشته را بگیرند در ذیل، شرح مختصری از ویژگی لوله های پی وی سی بیان شده است:

غیر قابل اشتعال بودن لوله PVC

زمانیکه PVC در معرض شعله قرار می گیرید گاز HCL آزاد میکند و از آنجاییکه گاز HCL سنگین تر از O2 (هوا) می باشد از رسیدن هوا به شعله جلوگیری می کند به این ترتیب مقاومت بالای PVC در برابرآتش که یکی ازویژگی های منحصر به فرد محسوب می گردد این امکان را داده است تا در ساخت و تولید انواع سیم و کابل (عایق الکتریسیته و برق ) و لوله مورد استفاده قرار گیرد. زمانیکه آتش یا منبعع حرارتی از PVC دور می شود خود بخود خاموش میشود این ویژگی در رابط با پلی اتیلن صدق نمی کند نسوز بودن PVC باعث شده تا یکی از بی خطرترین پلیمرها به شمار برود.

مقاومت شیمیایی بالای لوله PVC

این پلیمر مقاومت خوبی در برابر مواد شیمیایی و روغن ها دارد PVC  در برابر بسیاری از الکل ها، روغن ها و مواد نفتی غیرآروماتیک مقاوم است. این ماده همچنین در برابر اکثر خورنده ها نظیر اسیدهای غیرآلی، بازها و نمک ها مقاوم است.

عدم آلایندگی لوله PVC

عدم ایجاد آلایندگی در محیط زیست و در برابر رشد باکتری پایدار می باشند.

وسایر ویژگی های لوله های پی وی سی (PVC)

قیمت مناسب این لوله ها نسبت به سایر لوله ها باعث شده تا صرفه جویی اقتصادی از نظر هزینه های حفاری ، حمل و نقل و نصب ایجاد گردد. سبک هستند در نتیجه حمل و نقل این لوله ها آسان و به راحتی صورت می پذیرد نصب لوله های پی وی سی PVC به سادگی و سریع با استفاده از چسب و یا اتصالات اورینگی صورت می پذیرد.قابلیت تولید لوله های پی وی سی PVC از سایز 12 الی 1000 میلیمتر و باا فشارهای 6 الی 25 اتمسفر مورد تایید وزارت نیرو و آب و فاضلاب و دارای استاندارد های ملی ایران است به شماره های 9119 و 9118 و 9117 و 1-121422 می باشند.

لوله های یو پی وی سی U-PVC

انعطاف پذیری لوله های یو پی وی سی U-PVC

لوله های U-PVC مقاومت زیادی در برابر شکسته شدن دارند.این لوله ها این توانایی را داشته تا تحت فشار، بدون شکستگی تغییر شکل دهند.

سبکی لوله های یو پی وی سی U-PVC

این ویژگی در لوله های U-PVC از چندین جهت قابل اهمیت می باشد، حمل و نقل را آسان ، هزینه ها را کاهش ونیز نصب را تسهیل می بخشد. هم چنین می توان به ایمنی در کار حین حمل و نقل و یا نصب اشاره  کرد.

استحکام کششی بلند مدت لوله های یو پی وی سی U-PVC

حداقل استحکام مورد نیاز (MRS ) (که در طراحی لوله های تحت فشار به کار می رود)، برای لوله های U-PVC در حدود دو برابر بیشتر از مقادیر متناظر دیگر لوله های پلاستیکی نظیر پلی اتیلن است. به همین دلیل هم ضخامت لوله های U-PVC نسبت به سایر لوله های پلاستیکی کمتر بوده و در نهایت وزن کمتری نیز دارد، که این مسئله مزیت مهمی محسوب می شود.

مقاومت لوله های یو پی وی سی U-PVC در برابر خوردگی:

هادی الکتریسیته نیست و در برابر واکنش های الکترو شیمیایی بوجود آمده با اسیدها ،بازها و نمک ها که باعث زنگ زدگی فلزات می شوند ، مقاوم است . این خاصیت هم در سطح داخلی و هم در سطح خارجی لوله صادق است بنابراین لوله های پی وی سی ، از این جهت هیچ نیازی به پوشش محافط ندارند و در خاک مهاجم بدون آسیب باقی می ماند.

استحکام بالای لوله های یو پی وی سی U-PVC نسبت به وزن :

یکی از ویژ گیهای لوله های یو پی وی سی U-PVC ، سبکی آن به نسبت استحکام بالای آن است .لوله ها به اسانی جابجا شده و نیازی به ماشین الات سنگین و یا نیروی کار بیشتر نیست و این به معنای کاهش و صرفه جویی در هزینه های اقتصادی می باشد.

استحکام بالای لوله های یو پی وی سی U-PVC در برابر ضربه :

تحت شرایط نرمال، لوله های U-PVC مقاومت نسبتاً بالایی در برابر آسیب های ناشی از ضربه در مقایسه با لوله های سفالی، سیمانی و بیشتر مواد رایج در ساخت لوله دارند. با وجود کاهش مقاومت ضربه لوله های U-PVC در دماهای بسیار پایین، استحکام ضربه ی آن همچنان بالاتر از حد نیاز است.

سطح صیقلی لوله های یو پی وی سی U-PVC

روان بودن حرکت سیالات در لوله  بسیار قابل اهمیت می باشد . لوله های U-PVC به دلیل داشتن سطوح داخلی بسیار صیقلی (ضریب زبری و اصطکاک پایین)، مقاومت بسیار پایینی در برابر جریان سیال از خود نشان می دهند. علاوه بر این، در بسیاری از لوله ها باکتری ها در قسمت های زبر و دارای پستی و بلندی لوله تجمع می کنند (تشکیل biofilm ) و به مرور راه جریان آب را می بندند، که این امر باعث افت فشارر  جریان شده و بر سلامت آب آشامیدنی نیز تأثیر منفی می گذارند و حتی می تواند بر مزه آب نیز تاثیر بگذارد.

کیفیت آب در لوله های یو پی وی سی U-PVC

استفاده از فرمولاسیون مناسب جهت تولید لوله‌های U-PVC موجب می شود تا مطابق استانداردهای NSF 61-62 بتوان از این لوله ها جهت انتقال آب آشامیدنی استفاده نمود و اطمینان حاصل کرد که مقادیر  سرب، قلع و سایر عناصر سمی نظیر جیوه، کرم، کادمیم و باریم زیر حدود مجاز استاندارد می باشند.

قیمت مناسب لوله های یو پی وی سی U-PVC

قیمت این لوله ها بسیار مناسب و قابل رقابت با سایر لوله های پلیمری، فلزی، چدنی و … می باشند. به طوری که امروزه لوله های U-PVC در دنیا یکی از گزینه های اصلی در شبکه های آب و فاضلاب می باشند

 نسوز بودن لوله های یو پی وی U-PVC

به سختی شعله ور می شوند و در غیاب منبع آتش زا ، شعله را ادامه نمی دهند.