روش های شناسایی ، تاریخچه و نحوه ی تولید لوله پی وی سی

پلی وینیل کلراید PVC (Poly Vinyl Chloride)

پلی وینیل کلراید یا همان PVC با فرمول شیمیایی   ( C2H3Cl)nنوعی از پلاستیک بسیار پر کاربرد باشد و نیز یکی از با ارزشمندترین محصولات صنعت پتروشیمی محسوب می گردد.

این ماده از پلیمریزاسیون مونومر وینیل کلراید  (Vinyl Chloride) شکل می‌گیرد.

حلال های این ماده شامل : تترا هیدرو فوران THF (Tetrahydrofuran) و دی متیل فرمامیدDMF (Dimethylformamide) ، دمای ذوب (Tm) برابر 100 تا 260 درجه سانتی گراد و دمای انتقال شیشه ای (Tg) برابر 82 تا 84 درجه سانتی گراد می باشد.

روش های شناسایی لوله پی وی سی  (PVC)

1- در شعله به سختی می سوزد و بعد از حذف شعله خاموش می شود .

2- شعله زرد متمایل به نارنجی دارد.

3- دود سیاه دارد (با تأخیر دیده می شود)

4- در شعله چکه می کند .

5- بوی هیدروژن کلراید می دهد .

تاریخچه پیدایش لوله پی وی سی (PVC)

پلی وینیل کلراید اولین بار در سال 1835 توسط هنری ویکتور رگنالت کشف شد.

پیش از قرن بیستم شیمیدان روسی ایوان استرا میسلنسکی و فریتز کلیت از کمپانی گریشم الکترون شیمی آلمان هر دو تلاش کردند تا پی وی سی را در محصولات تجاری به کار گیرند اما مشکلات در فرایند، سختیی و گاهی شکنندگی پلیمر تلاش‌های آنها را بی نتیجه می‌گذاشت. در سال ۱۹۲۶ والدو سیمون از بی اف گودریچ روشی برای نرم کردن پی وی سی به‌ وسیله مخلوط کردن آن با افزودنی‌های گوناگون گسترش داد. نتیجه ماده‌ای انعطاف‌پذیر بود که به سادگی در فرایندها شرکت می‌کرد و بزودی در استفاده‌های تجاری شایع شد.

نحوه ی تولید لوله پی وی سی (PVC)

به روش پلیمریزاسیون سوسپانسیونی (تعلیقی) یا امولسیونی از وینیل کلراید تولید می شود. (تقریباً بیش از 75% از PVC  تولیدی به روش تعلیقی است). تفاوتPVC و PE در یک اتم کلر است که جانشین یک اتم هیدروژن شده است .

تولید PVC  برای اولین بار در سال 1872 گزارش شد اما برای اولین بار در سال 1928 به صورت تجاری به بازار عرضه شد. برای تولید پلی وینیل کلراید آب و عوامل پلیمریزاسیون را در رآکتور تحت فشارر و بدون هوا بهم می زنند، سپس مونومر وینیل کلراید را به رآکتور اضافه کرده و دما و فشار را روی 50 درجه سانتی گراد و 7 اتمسفر تنظیم کرده و به مدت 15 ساعت بهم میزنند. هنگامی که 90% از مونومر بهه پلیمر تبدیل شد پلیمرهای تشکیل شده را جدا کرده و خشک و بسته بندی می کنند. دانه های PVC در پلیمریزاسیون سوسپانسیونی (تعلیقی) به صورت گرانول و در پلیمریزاسیون امولسیونی به صورت پودر میی باشد .

به طور مختصر به سه روش ذیل فراوری می شود:

روش های اکستروژنی جهت تولید لوله- کابل- گرانول سازی- فیلم های بادی- پروفیل در و پنجره

روش های پوشش دهی دورانی(توپ)- غوطه وری(دستکش) و … با استفاده از پلاستیزول

روش های معمول تزریقی – فشاری جهت تولید قطعات فنی و پیچیده از PVC سخت