ابزارهای لازم برای برق کشی ساختمان

ابزارهای لازم برای برق کشی ساختمان

زمانی‌ که قرار است یک برقکار در ساختمان برق کشی را انجام دهد نیاز به یکسری تجهیزات دارد که هرکدام آن‌ها باید به‌درستی استفاده شوند تا سلامت فرد به خطر نیفتد. شناخت این وسایل اهمیت بسیار زیادی دارد تا افراد بدانند برای برق کشی، لوله‌ گذاری و غیره از کدام ابزار باید استفاده کنند تا کار در محیطی ایمن انجام شود. در این مقاله از سایت شرکت سه ستاره نسوز سمنان رادین قصد داریم ابزار لازم برای برق کشی ساختمان را معرفی کنیم.

 

معرفی وسایل مورد نیاز برای سیم کشی ساختمان

در زمان سیم کشی با توجه به اقداماتی که قرار است انجام شود، یکسری وسایل و ابزار خاص نیاز خواهید داشت که در این بخش ما قصد داریم پرمصرف‌ترین وسایل و ابزار ضروری برای سیم‌ کشی ساختمان را معرفی کنیم تا شما پیش‌ از انجام این کار بتوانید با خرید و تجهیز کردن ابزار و وسایل برق کشی با خیال آسوده این کار را انجام دهید.

متر

یکی از مهم‌ترین تجهیزاتی که مشاغل فنی با آن سروکار دارند متر است. متر می‌تواند اندازه‌گیری دقیق‌تری را برای شما میسر کند. درواقع برای سیم‌ کشی و برق کشی ساختمان متر یکی از مهم‌ترین و اصلی‌ترین ابزار محسوب می‌شود.

ابزارهای لازم برای برق کشی ساختمان

ابزارهای لازم برای برق کشی ساختمان

فازمتر

زمانی که بخواهند برقراری جریان در سیم را بررسی کنند از فازمتر استفاده خواهند کرد.
زمانی که فازمتر به سیم وصل شود و انتهای آن را فشار دهید یک چراغ داخل آن روشن خواهد شد که برقراری جریان برق را نشان می‌دهد. چنانچه چراغ داخل فازمتر روشن نشود، می‌توان نتیجه گرفت که در سیم جریان برقی وجود ندارد. این ابزار بسیار ساده می‌توانند کاربردهای بسیار مهمی در حفظ ایمنی و سلامت افراد داشته باشند.

مولتی متر

مولتی متر یکی از ابزار اندازه‌گیری ولتاژ کاری است که وجود آن در هرگونه پروژه برق کشی ساختمان الزامی است. درواقع به کمک این دستگاه می‌توان میزان مقاومت، جریان و ولتاژ را اندازه‌گیری کرد. البته این وسیله کاربردهای فراوان دیگری نیز دارد که ازجمله آن‌ها می‌توان به پیدا کردن نوسانات برق و منبع اصلی آن اشاره کرد. به‌ همین خاطر مولتی متر یک ابزار جدانشدنی از پروژه‌های سیم کشی ساختمان خواهد بود.

تراز

در برق کشی ساختمان برای اینکه بتوانیم بین نقاط مختلف تراز ایجاد کنیم و اختلاف ارتفاع بین دو نقطه از بین برود، تراز استفاده می‌شود. درواقع دو نوع تراز داریم که یکی به صورت لیزری و دیگری به شکل لوله‌ای موجود است. برای دیوارکشی، نصب کاشی و سرامیک، نصب ستون‌ها، نصب پنجره، نصب کابینت و نصب محل کلیدها و پریزها از تراز استفاده می‌شود.

ابزارهای لازم برای برق کشی ساختمان

ابزارهای لازم برای برق کشی ساختمان

انبردست

برخی اوقات در عملیات برق کشی نیاز به قطع کردن سیم‌های برق است که برای این کار انبردست لازم خواهد بود. البته از انبردست برای کاربردهای دیگر مثل نگه‌ داشتن، خم کردن و پیچیدن سیم‌ها نیز استفاده می‌شود. انبردست‌ها در انواع مختلفی وجود دارند که برقکاران و افراد فنی متناسب با پروژه و عملیات مناسب‌ترین آن را تهیه می‌کنند.

دم باریک

دم باریک یکی از ابزار بسیار کاربردی در سیم کشی است که به وسیله آن برقکاران می‌توانند سیم‌ها را خم کنند و به یکدیگر بپیچند. معمولاً زمانی از آن استفاده می‌شود که حرکت دست و ابزار میسر نباشد.

سیم لخت کن

زمانی‌ که لازم است عملیات برقکاری انجام شود یکی از وسایل ضروری سیم لخت کن است که پوشش سیم‌ها به واسطه آن بدون هیچ‌گونه آسیبی جدا خواهد شد. زمانی‌ که بخواهند بین دو یا چند سیم اتصال برقرار کنند از سیم لخت کن برای بریدن عایق سیم‌ها استفاده می‌کنند تا فرآیند آسوده‌تر پیش رود.

سیم چین

یکی از ابزارهای بسیار پرکاربرد در برق کشی سیم چین است که انواع مختلفی دارد و از آن برای قطع کردن و بریدن سیم‌ها استفاده می‌شود. البته در برخی موارد از سیم‌ چین برای لخت کردن سیم و کابل نیز استفاده خواهد شد که این کار اصلاً توصیه نمی‌شود؛ زیرا ممکن است سیم و کابل آسیب ببینند.

ابزارهای لازم برای برق کشی ساختمان

ابزارهای لازم برای برق کشی ساختمان

بوشن

اگر لازم باشد لوله و بخش‌های مختلف مثل جعبه تقسیم و تابلوی فیوز متصل شوند از ابزاری به‌ نام بوشن استفاده خواهد شد. همچنین بوشن می‌تواند اتصال بین دو لوله با قطر یکسان را میسر کند.

سیم پیچ

در برقکاری از کویل الکترومغناطیسی نیز استفاده می‌شود که از یک یا چند رسانا ساخته شده و برای ذخیره انرژی الکتریکی در مدار و برقرار ماندن برق در هنگام کاهش جریان کاربرد دارد.

پیچ گوشتی

یکی از ابزار ضروری برای سیم کشی ساختمان پیچ گوشتی است که برقکاران از این ابزار برای باز و بسته کردن پیچ‌ها استفاده می‌کنند.

چسب برق

نوار برق جزو ضروری‌ترین ابزار در برق کشی ساختمان محسوب می‌شود که جنس آن از وینیل یا فایبرگلاس است. درواقع به کمک چسب برق می‌توان برقراری اتصال بین سیم‌ها و عایق کردن سیم‌ها به یکدیگر را انجام داد تا در زمان تماس جریان بین دو سیم منتقل نشود.

ابزارهای لازم برای برق کشی ساختمان

ابزارهای لازم برای برق کشی ساختمان

ایمنی در کار

در مطالب فوق ضروری‌ترین تجهیزات برای برق‌ کشی ساختمان را معرفی کردیم اما لازم است بدانید که بسیاری از ابزار ایمنی باید در هنگام سیم کشی در دسترس برقکاران باشند تا از آن‌ها در برابر برق گرفتگی و آسیب‌ های دیگر محافظت کند. در این بخش ما قصد داریم مهم ترین تجهیزاتی که می‌توانند از جان افراد در برابر خطرات احتمالی محافظت کنند را معرفی کنیم. برخی از این ابزار عبارتند از:

  • دستکش‌های عایق: یکی از مهم ترین تجهیزاتی که از جان تکنسین‌های برق حفاظت می‌کند دستکش‌های عایق هستند که به صورت یک لایه پوششی عمل می‌کنند.
  • عینک ایمنی: محافظت از چشم‌ها در حین برق کشی اهمیت بسیار زیادی دارد که برای حفاظت از آن‌ها لازم است همیشه برقکاران و تکنسین عینک ایمنی به چشم داشته باشد.
  • لباس کار ضد آتش: افرادی که درزمینهٔ برقکاری و سیم کشی فعالیت دارند باید حتماً لباس‌های مقاوم در برابر آتش را به تن داشته باشند تا در هنگام جرقه‌های خطرناک الکتریکی، برق و آتش‌سوزی‌های ناشی از آن محافظت شوند.
  • میله نجات یا قلاب: ممکن است در هنگام برق گرفتگی افراد دچار سقوط به مکان‌های غیرقابل‌دسترس شوند که قلاب یا میله به آن‌ها کمک می‌کند بتوانند جان خود و افراد نزدیک را نجات دهند.

 

با کیفیت‌ ترین لوله‌ های برق در شرکت سه ستاره نسوز سمنان رادین

در مطالب فوق ابزاری که برقکاران برای سیم کشی و برق ساختمان به آن‌ها نیاز دارند را معرفی کردیم؛ اما نباید فراموش کنید که استفاده از لوله‌های برق امنیت پروژه شما را چندین برابر می‌کند و می‌تواند در سال‌های طولانی از سیم‌های برق محافظت کند. در سایت شرکت سه ستاره نسوز سمنان رادین انواع لوله‌های با کیفیت برق موجود هستند که شما می‌توانید به بخش محصولات مراجعه کنید و از میان تنوع بسیار زیاد آن‌ها محصول موردنظر خود را ثبت سفارش کنید. چنانچه درزمینهٔ خرید لوله‌های برق نیاز به کسب اطلاع از جزئیات و مشخصات بیشتر دارید، کافیست با کارشناسان ما در ارتباط باشید تا شما را راهنمایی کنند.

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *