آموزش عایق کاری لوله گاز و نکات آن

آموزش عایق کاری لوله گاز و نکات آن

گاز از مرکز اصلی تولید خارج می شود و هزاران کیلومتر مسیر را طی می کند تا به مناطق شهری و روستایی گازرسانی شود؛ اما در طول مسیر بر اثر فشار و دما، ارتفاع و قطر لوله ها تغییر می کرد؛ از همین رو کارشناسان لوله و اتصالات تصمیم گرفتند برای کاهش افت دما و فشار لوله ها را عایق بندی کنند. عایق بندی لوله های به این دلیل انجام شد که از مصرف گاز و سرمایه کاسته شود. در این مقاله قصد داریم درباره عایق کاری لوله گاز و نکات آن مطالبی را به شما ارائه دهیم.

 

عایق کاری لوله های گاز چه اهمیتی دارد؟

در انواع لوله کشی ها عایق کاری از اهمیت خاصی برخوردار است. عایق کار لوله های گاز به دلیل حساسیت و خاص بودن گاز اهمیت زیادی دارد. دلایل اهمیت لوله های به شرح زیر است:

امنیت

جرقه کوچک گاز حامل نیروی انفجاری بسیار بالایی است به طوری که انرژی حاصل از آن قادر به ویران کردن چندین خانه را دارد؛ از همین رو عایق کاری لوله های گاز انجام می شود تا از هر گونه نشتی و انفجار جلوگیری گردد.

جلوگیری از اتلاف انرژی

طبق مطالعاتی که انجام شده است اگر لوله های گاز عایق کاری نشوند چیزی حدود ۲۳ میلیارد انرژی تلف می شود؛ به همین منظور امروزه لوله های گاز را عایق بندی می کنند تا از هدر رفت انرژی جلوگیری شود.

افت فشار

در صورتی که لوله های گاز عایق کاری نشوند، انرژی زیادی هدر خواهد رفت که نتیجه آن افت فشار گاز در نقطه مقصد است؛ به خاطر همین لازم است لوله های گاز در خانه نیز عایق کاری شوند.

آموزش عایق کاری لوله گاز و نکات آن

آموزش عایق کاری لوله گاز و نکات آن

انواع عایق لوله های گاز

لوله های گاز باید عایق کاری شوند و این عایق کاری به کمک مواد مختلفی انجام می شود که بسته به نوع و استفاده از آن متفاوت است. لوله های گاز با دو روش مختلف کار گذاشته می شوند که عبارت اند از:

 • لوله کشی روکار: لوله های روکار را می توان با مواد مختلفی همچون رنگ های ضد زنگ و مواد پاک کننده عایق کاری کرد. اخیراً برای عایق کاری لوله گاز روکار از مواد نانو استفاده می شود.
 • لوله کشی توکار: لوله های توکار همانطور که از نامش پیداست قابل دیدن نیست و در صورت سوراخ شدن نمی توان به راحتی تشخیص داد.

 

روش عایق کاری لوله های گاز

با توجه به نوع لوله کشی، شیوه عایق کاری لوله های گاز متفاوت است. برای لوله کشی لوله های روکار از مواد خاصی استفاده نمی کنیم بلکه بیشتر مواقع موارد ایمنی را رعایت می کنیم. برای مثال از مواد ضد زنگ که مقاومت لوله را بالا می برد استفاده می شود. لوله های روکار از مس و فولاد ساخته شده و اکثراً در زمان تولید در برابر نیروهای فشاری و حرارتی عایق بندی می شوند.

در روش توکار عایق بندی لوله های گازی به دو صورت انجام می شود که موارد زیر هستند:

 • عایق کاری سرد: در این روش برای عایق کاری لوله ها نیازی به تغییر دما نیست و با پیچیدن نوار چسب به دور لوله گاز، عایق کاری لوله های گازی صورت می گیرد. عایق کاری سرد با نام عایق کاری سرد نوارپیچی نیز شناخته می شود.
 • عایق کاری گرم: در این نوع عایق کاری مواد باید توسط حرارت تغییر شکل داده و ایزولاسیون لوله انجام شود. در عایق کاری گرم قیر جامد را با حرارت ذوب کرده و سطح لوله را عایق بندی می کنند.
آموزش عایق کاری لوله گاز و نکات آن

آموزش عایق کاری لوله گاز و نکات آن

مراحل عایق کاری لوله های گاز

برای عایق کاری لوله های گاز باید نوع لوله های گاز را در نظر بگیرید. عایق کاری لوله گاز روکار به شیوه زیر انجام می شود:

 • مرحله چربی زدایی: مواد کثیف و نخاله ها از روی لوله برداشته می شود.
 • مرحله رنگ زدایی: در این مرحله با استفاده از مواد شیمیایی خاص لوله ها را بی رنگ می کنند.
 • در این مرحله از ضد زنگ استفاده می شود. از آنجا که لوله های گاز روکار از جنس مس یا فولاد هستند نوع ضد زنگ باید متناسب با جنس باشد.

عایق کاری لوله های توکار به دو روش گرم و سرد انجام می شود و مراحل مشابهی را طی می کنند که به شرح زیر هستند:

 • رنگ زدایی: با استفاده از مواد شیمیایی خاص لوله ها را بی رنگ می کنند.
 • پرایمرزنی: بعد از مرحله رنگ زدایی و پاک کردن ناخالصی ها، پرایمرزنی با استفاده از قلم مو، اسپری و غلتک انجام می شود.
 • نوارپیچی: برای اینکه که نوارپیچی لوله های صورت گیرد باید پرایمر خشک شده باشد چون در غیر اینصورت نوارپیچی انجام نخواهد شد.
آموزش عایق کاری لوله گاز و نکات آن

آموزش عایق کاری لوله گاز و نکات آن

مهمترین نکات در عایق کاری لوله های گاز

برای اینکه عایق کاری لوله ها نتیجه درست و مناسبی دهد باید نکاتی را در نظر بگیرید. از جمله نکاتی که باید در عایق کاری لوله های گاز باید رعایت شوند عبارت اند از:

 • بین پرایمرزنی و نوارپیچی فاصله زیادی نباشد، یعنی حدود چهار هفته فاصله زمانی بین این دو مرحله وجود داشته باشد.
 • عایق کاری گرم باید در محیط های سرپوشیده انجام شود و از عایق کاری در هوای بارانی، مه سنگین، گرد و غبار و…جلوگیری شود.
 • توصیه می شود در عایق کاری گرم از قیر و پرایمر یک شرکت تولیدی استفاده شود.
 • در عایق کاری سرد ۱۵ سانت از لوله نوارپیچی نمی شود.
 • برای تمیزکاری لوله ها به هیچ وجه از چاقو، تیغه، اره و اشیا تیز استفاده نکنید؛ زیرا ممکن است باعث بریدگی، فرورفتگی و خراش شوند.
 • مواد روانی روی لوله ها را با استفاده از حلال هایی مانند تلوئن تمیز کنید.

 

شرکت سه ستاره نسوز سمنان رادین تولید کننده انواع لوله و اتصالات

در این مقاله درباره دلایل اهمیت عایق کاری لوله های گازی و دلایل انجام این کار توضیحاتی دادیم؛ همچنین مراحل انجام عایق کاری و مهمترین نکاتی که باید رعایت کنیم را بررسی کردیم. شرکت سه ستاره نسوز سمنان رادین با ۳۰ سال تجربه و پشتکار به یکی از اصلی ترین صادرکنندگان لوله و اتصالات خصوصاً لوله های گازی تبدیل شده است. چناچنه برای پروژه های ساختمانی نیازمند لوله های گازی عایق کاری شده هستید از سایت ما می توانید اقدام به خرید کنید‌.

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *