آشنایی با زانو جوشی

آشنایی با زانو جوشی

زانو جوشی یکی از اتصال‌دهنده‌های پرکاربرد در صنایع و تأسیسات به شمار می‌آید و از آن برای انتقال سیالات در صنایع مختلف استفاده می‌شود. برخی مواقع نیاز است خطوط لوله در زاویه‌ای مشخص و معین با یکدیگر قرار بگیرند تا انتقال سیالات به‌راحتی انجام گیرد. یکی از راه‌هایی که می‌توان لوله را با میزان زاویه مشخص خمیده کرد، استفاده از زانو جوشی است. در ادامه این مقاله همراه ما باشید تا با زانو جوشی آشنایی بیشتری پیدا کنید.

 

زانو جوشی چیست؟

زانو جوشی یکی از قطعات مهم و کلیدی در پایپینگ صنعتی محسوب می‌شود که در تغییر جهت جریان سیالات و گازها کاربرد دارد. هدف از تولید زانو جوشی وصل کردن دو قطعه لوله با قطر مساوی یا متفاوت برای تغییر جهت جریان تحت زوایای ۴۵، ۹۰، ۱۸۰ و در موارد محدود تحت زاویه‌های ۶۰، ۱۲۰ و ۳۵ درجه است. تغییر جهتی که در جریان سیالات صورت می‌گیرد سبب کاهش فشار، شتاب و شکست در پایپینگ خطوط لوله می‌شود.

 

انواع زانو جوشی

زانو جوشی فولادی که با نام لاتین elbow شناخته می‌شود در صنایع و تأسیسات مختلف موجب اتصال لوله‌های فولادی به یکدیگر می‌شود. انواع زانو جوشی طبق پارامترهای زیر تقسیم‌بندی می‌شود:

  • انواع زانو جوشی بر اساس زاویه درجه
  • انواع زانو جوشی بر اساس نوع اتصال
  • انواع زانو جوشی بر اساس نوع مواد تشکیل‌دهنده
  • انواع زانو جوشی بر اساس نوع ساختار
آشنایی با زانو جوشی

آشنایی با زانو جوشی

انواع زانو جوشی بر اساس زاویه درجه

زانو جوشی با توجه به نوع کاربردی که دارد بر اساس زاویه درجه به سه دسته ۴۵، ۹۰ و ۱۸۰ تقسیم می‌شود که در ادامه به توضیح هرکدام می‌پردازیم:

زانوی جوشی ۹۰ درجه

زانو جوشی ۹۰ درجه یکی از انواع متداول و پرکاربرد انواع زانوی جوشی است که با نام زانو عمودی نیز شناخته می‌شود. با توجه به مناسب بودن زانویی ۹۰ درجه در بین مصرف‌کنندگان جزو رایج ترین نوع زانو جوشی محسوب می‌شود. این درجه زانویی در دو نوع شعاع بلند و شعاع کوتاه تولید و به بازار عرضه می‌شود. از نوع شعاع بلند زانویی ۹۰ درجه برای اتصال شلنگ به پمپ، زه کشی عرشه، شیر بین لوله‌ها و تیوپ‌ها استفاده می‌شود و از نوع شعاع کوتاه زمانی که فضای کافی برای لوله‌ها وجود نداشته باشد استفاده می‌شود.

زانوی جوشی ۴۵ درجه

بعد از زانوی جوشی ۹۰ درجه، نوع ۴۵ درجه در بین مصرف‌کنندگان طرفداران زیادی دارد. از این نوع زانوی جوشی برای تغییر جهت در مسیر لوله‌ای استفاده می‌شود و دارای دو نوع شعاع بلند و شعاع کوتاه است. از نوع شعاع بلند برای انتقال سیالات با اصطکاک و فشار کم و از نوع شعاع کوتاه در صنایع غذایی، الکتریکی، خطوط لوله شیمیایی، تأسیسات آب‌رسانی، کشاورزی و…استفاده می‌شود.

زانوی جوشی ۱۸۰ درجه

درصورتی‌که مسیر رفت‌وبرگشت سیالات به موازات یکدیگر باشد از زانوی جوشی ۱۸۰ درجه که شبیه U انگلیسی است استفاده می‌شود و در دستگاه‌های رسوب‌گذاری و تلاطم پایین کاربرد دارد.

آشنایی با زانو جوشی

آشنایی با زانو جوشی

انواع زانو جوشی بر اساس نوع اتصال

زانوی جوشی از نظر نوع اتصال به سه دسته لب به لب، سوکتی و رزوه دار تقسیم می‌شود که در ادامه هرکدام را مختصر توضیح می‌دهیم:

زانوی جوشی لب به لب

زانوی جوشی لب به لب طی فرایند پرس گرم یا فوجینگ تولید شده و به طور مستقیم به لوله‌های فولاد متصل می‌شود. در خطوط لوله با فشار و دمای بالا این نوع زانوی جوشی کاربرد دارد.

زانوی جوشی سوکتی

زانوی جوشی با سوکت به قسمت انتهایی لوله و اتصالات جوش داده می‌شود و دارای یک ناحیه ذوزنقه‌ای شکل است.

زانوی جوشی رزوه دار

زانوی جوشی رزوه دار شباهت زیادی به نوع سوکت دار دارد با این تفاوت که سطح داخلی بخش ذوزنقه‌ای از طریق ماشین‌کاری تبدیل به رزوه می‌شود‌. زانو جوشی رزوه دار نسب به سایر زانو جوشی ها نصب و باز کردن راحت‌تری دارد.

آشنایی با زانو جوشی

آشنایی با زانو جوشی

انواع زانوی جوشی بر اساس مواد تشکیل‌دهنده

موادی که زانوی جوشی را تشکیل می‌دهد در سه دسته ضدزنگ، کربنی و فولاد آلیاژی می‌تواند قرار بگیرد که به شرح زیر هستند:

زانو جوش ضد زنگ

زانو جوشی ضدزنگ در دو درجه ۴۵ و ۹۰ تولید شده و در برابر خوردگی و زنگ‌زدگی مقاومت بالایی دارد؛ از همین رو در صنایع غذایی، مواد بهداشتی و دریایی مورداستفاده قرار می‌گیرد.

زانو جوش کربنی

این نوع زانو مطابق با استانداردهای مشخص برای مواد در فولاد کربن تولید می‌شود.

زانو جوش فولاد آلیاژی

زانو جوش فولادی در دو حالت تولید می‌شود که اولین حالت آن در محیط‌های پرفشار کاربرد داشته و به ۴ زانو با زاویه ۹۰ درجه و ۶ زانو با زاویه ۶۰ درجه قابلیت برش دارد. حالت دوم به‌صورت درزدار یا بدون درزدار تولید و در معرض گرما قرار داده می‌شود تا در درجه‌های گوناگون قالب‌گیری شود.

 

انواع زانو جوشی بر اساس نوع ساختار

زانو جوشی بر اساس نوع ساختار در دو نوع درزدار و مانیسمان تولید می‌شود که در ادامه به طور خلاصه توضیح می‌دهیم:

زانو جوش درزدار

لبه ورقه‌های فولادی ضدزنگ با کمک گرفتن از الکترود و جریان الکتریکی قوی، دوباره شده و به یکدیگر جوش داده می‌شوند.

زانو جوش مانیسمان

در زانو جوشی مانیسمان، آلیاژ و مواد اولیه بدون درز با ایجاد سوراخی از وسط استوانه ضدزنگ مورداستفاده قرار می‌گیرند.

 

شرکت سه ستاره نسوز سمنان رادین بهترین عرضه کننده لوله و اتصالات

شرکت سه ستاره نسوز سمنان رادین در سال ۱۳۷۲ با تکیه بر دانش، تجربه و پشتکار مدیران و به کارگیری متخصصان توانست با تولید محصولاتی باکیفیت در زمینه لوله و اتصالات پا به عرصه تولید بگذارد. تمامی محصولات این شرکت طبق استانداردهای جهانی تولید می‌شود و زانو جوشی یکی از بهترین تولیدات شرکت سه ستاره نسوز است؛ از همین رو اگر قصد خرید انواع زانو جوشی برای سازه یا پروژه‌های ساختمانی دارید از طریق سایت ما می‌توانید اقدام به خرید کنید.

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *